
Šta je čičoka?
Dopuna posta sa informacijom da je u narednih mjesec dana moguće kupiti čičoku za ishranu ili sjeme u Banjaluci i Sarajevu. Kontakt informacije se nalaze na fotografiji gore.
Mnogo ljudi me u poslednje dvije godine pitalo šta je čičoka, gdje je mogu nabaviti, za šta služi, kako se priprema. Tekst o tome sam ranije napisao na svojoj fejsbuk stranici koja nije svima dostupna pa ga zato ovdje ponavljam. Čičoka se vadi iz zemlje u novembru ali može ostati u zemlji tokom zime tako da je možete svježu imati i u aprilu. Čičoka je idealna hrana za dijabetičare, a snižava holesterol i poboljšava probavu. Čičoka koju sam sijao (uz pomoć oca, stričeva i rođaka) je kupljena uz certifikat da je sjeme organski uzgojeno a i naša proizvodnja je bila organska, bez upotrebe bilo kakvih vještačkih đubriva.
Evo dodatnih informacija o čičoki te link na kome možete naći letak .
Stabljika je visoka 2-3 metra, cvjeta u septembru i oktobru a cvijet je sličan suncokretu. Korijen biljke je gomoljast, nepravilnog oblika i veličine. Gomolji čičoke mogu se jesti kao sirovi gomolj ili kao salata – tanko narezana a također se može pržiti, kuhati ili peći. Mlade stabljike s lišćem visine do 30 cm mogu se koristiti u ishrani ljudi, kao zeleno povrće i varivo. Ljekoviti su gomolji, vretenasti i izduženi, koji sadrže polisaharid inulin, za razliku od krompira koji sadrži skrob. Inulin je glavni sastojak čičoke. To je probiotik koji stimuliše razvoj bifidobakterija i acidofila, bakterija koje blagotvorno utiču na naše zdravlje i koje eliminišu štetne mikroorganizme iz crevne flore, sprečavaju crijevne infekcije, pomažu kod opstipacije, poboljšavaju apsorpciju minerala za 20 odsto, jačaju imunitet i pomažu u prevenciji raka debelog crijeva. Inulin normalizuje nivo holesterola i triglicerida u krvi i na taj način sprečava nastanak kardiovaskularnih oboljenja i postepeno smanjuju masne naslage koje muče ljude s viškom kilograma.
Inulin je glavni sastojak čičoke.
U gomolju se nalazi do 25% inulina, polisaharida koji se u toku varenja ponaša kao rastvorljivo biljno vlakno i probiotik (pomaže održavanje probiotskih Bifidobacteria). Zbog toga je veoma dobra i preporučljiva hrana za dijabetičare, ali i osobe koje boluju od arterioskleroze i gojaznosti. Sadrži mnogo kalcijuma, željeza, cinka, vitamina B1 i B2, do 2 % bjelančevina, kalijuma, fosfora, vitamina A, te manje vitamina C i D, proteina, masti, celuloze, ugljenih hidrata. Poznato je da osobe koje jedu sirov gomolj čičoke manje oboljevaju od karijesa zuba. Pomaže i kod probavnih infekcija, alergija na hranu, visokog krvnog pritiska, povišene masnoće u krvi i kardiovaskularnih oboljenja. Preporučuje se i malokrvnim osobama. Čičoka se odlikuje niskom energetskom vrijednošću (79 kcal/100 g) i sadržajem vitamina i minerala. Dobar je izvor kalija i fosfora. Kalij je važan za kontrolu krvnog pritiska, prenos živčanih impulsa, rad mišića i srca te regulaciju vode u tijelu. Čičoka također sadrži kalcij, magnezij i željezo u nešto manjim količinama, međutim, zahvaljujući inulinu, njihova je apsorpcija poboljšana. Važan su sastojak čičoke vitamini koji su, kao i minerali, važni za pravilno funkcioniranje organizma. Ona sadrži vitamine B-skupine, vitamin C, vitamin D i provitamin A (beta-karoten).
Čičoka je veoma dobra i preporučljiva hrana za dijabetičare
Čičoka je interesantna i po tome što je izvor esencijalnih aminokiselina, tj. aminokiselina koje organizam ne može proizvesti.
Čičoka se negdje gaji kao stabljika koja mijenja ogradu, svojom visinom od preko 2 metra i cvijetom koji traje do oktobra, služi kao prirodna ograda.
Lovci je siju po obodu šume i na taj način privlače divlje svinje koje vole da kopaju ovu gomoljastu biljku.
Od čičoke se može praviti i rakija ali nigdje nisam mogao da nađem tačnu recepturu. Vjerovatno ćemo naredne godine pokušati napraviti i taj proizvod od ove biljke.
RECEPTI
Salata od čičoke
Sastojci
- 200 g krtola čičoke
- kašika maslinovog ulja
- so
Po želji se može dodati i limunov sok ili sirće, peršunov list, paradajz, luk, kupus, kisela pavlaka.
Priprema
Oprane i oljuštene krtole izrendati na tanke rezance. Sitno sjeckani peršunov list posuti po rezancima i sve preliti mješavinom od ulja i limunovog soka.
Čorba od čičoke
Sastojci
- 4 krtole čičoke
- 2 mrkve
- korijen peršuna sa listom
- 150 g kuvanog krompira
- kašika bezglutenskog brašna
- 3 kašike maslaca
- 2 dl pavlake
- so
Priprema
Mrkvu i peršun oprati, isjeckati na tanke kolutove i pržiti na maslacu dok ne porumene, dodati brašno i litar posoljene vode. U međuvremenu čičoku oprati, tanko oljuštiti i isjeći na kockice. U ključalu vodu dodati čičoku, a kada omekša, dodati i krompir isečen na kocke. Gotovu čorbu začiniti pavlakom i sjeckanim lišćem peršuna.
Čičoka se može i pržiti i peći poput krompmira, praviti čips od čičoke a može se nakon pranja jesti u sirovom stanju.
Zanimljive recepte možete naći i kod Gage na blogu Moje grne na linkovima
Zapečena čičoka sa dve vrste sira
Salata od čičoke, crvenog kupusa i šargarepe
Čičoka se može kupiti tokom novemba u Meractoru (Sarajevo) ili u specijalizovanim prodavnicama. Cijena za 1 kg čičoke u BiH ide i do 2,5 EUR (5 KM), a u Srbiji se može naći po mnogo povoljnijim cijenama. Zainteresovani koji žele doći da sami iskopaju potrebne količine u selu Ilovice u okolini Sarajeva će dobiti specijalne popuste a oni koji žele da probaju manju količinu mogu da mi se jave mailom pa da probam pripremiti potrebnu količinu i isporučiti. U Sarajevu se ova organski uzgojena čičoka, može nabaviti na dvije lokacije, više informacija na mocevic.dragan@gmail.com
P.S Za stručne formulacije o hranljivim vrijednostima čičoke je korištena raspoloživa stručna literatura i tekstovi na internetu.
Hvala na spominjanju i deljenju recepta. Da nije bilo tebe, ja ne bih ni znala šta je čičoka i ne bih je nikada ni probala. 🙂 Za koji dan će biti još jedna lepa čorbica kod mene na blogu, a danas sam pravila čips od čičoke, samo nisam fotkala, pošto je bio toliko dobar da sam ag odmah pojela. 😀
Gago i da tebe nije bilo ni ja ne bi znala sta je cicoka i ne bih je nikad probala .Hvala tebi i tvom prijatelju !!! I hvala tvojoj mami sto je posadila !!!
Mislim po opisu biljke,da je to ‘sladki krompir’,veoma poznata biljka u makrobiotici.
Neka mi odgovori neko ako nisam u pravu.Molim lepo.HVALA.
vo Makedonija rasti nasekade mozis da si naberis kolku ti saka dusa po megite 🙂
Ljiljana. negdje čičoku zovu slatki krompir, negdje topin ambur, negDJe jerusalimska artičoka. ČIČOKA definitivno nije onaj slatki krompir koji se zove BATAT.
@Sonja kad zafali viči! 😀
“U gomolju se nalazi značajna količina ugljenih hidrata inulina, čak i do 25 %, koji prilikom vrenja prelazi u fruktozu. ” Nije baš tačno. Ako ima 25% UH, onda nije niskoenergetska namirnica, a hidrolizom inulinazom inulin prelazi u fruktoru, nikakvim vrenjem. Štaviše kvasac ne može da da alkohol bez prethodne obrade čičoke inulinazom ili kiselinom.
da li moze da se kupi seme za sadnju iste i gde?
Postovana Ilicka, sjeme za sadnju se moze nabaviti, samo morate javiti gdje vam treba i koja kolicina.
Zorane, hvala na komnetaru. Maja Petrović me je takođe upozorila na to pa sam napravio korekciju.
pitanje za one koji su bolje upuceni u pomenuti proizvid. Zivim u mjestu gdje ima slatkog krompira u svakoj prodavnici gdje se moze kupiti svjeze voce i povrce tako da cesto kupujem slatki krompir i pravim ga na razne nacine, obzirom da imam problema sa povecanim secerom u krvi rado bi isprobala ” cicoku” jer mi ni melo ne lici na slatki krompir koji ja vec duze vrijeme konzumiram u svoj ishrani. Hocu da kazem da sam daleko od Sarajeva i od rodnog kraja ustvari ja zivim na drugom kontinetu i neznam kako da trazim ovu namjernicu u mom mjestu gdje zivim
Ljiljana, probajte traziti biljku pod imenom topinambur ili jerusalimska articoka. Mora biti i tamo. Daje izuzetno dobar prinos, ako dodjete do sjemena lako mozete negdje zasaditi i imati dovo.ljne kolicine tokom cijele godine. Ili mi se javite na mail mocevic.dragan@gmail.com pa da i ja pokusam saznati ima li nesto u vasoj blizini.
dali mozete posati seme čičoke dala bi vam adresu i cenu ako mozete da kazete.
ii koja mi kolicina treba za 10 m kvadratnih. toliko bi i uzela semena.
Postovana Biljana,
Javite se na mail mocevic.dragan@gmail.com pa cmeo naci neko rjesenje. Za deset kvadratnih metara treba oko 4-5 kg.
Pokušavam ovde u Kanadi da je nađem, ali ne znam po kojim prodavnicama da gledam, inače na engleskom je to jerusalimska artičoka i znam koliko je dobra…svašta se može napraviti od nje. Pozdrav.
Da li li čičičoku zovu i morska repa , ili je to drugačija biljka.
ZA Ljiljana
February 03, 2014
Mislim po opisu biljke,da je to ‘sladki krompir’,veoma poznata biljka u makrobiotici.
Neka mi odgovori neko ako nisam u pravu.Molim lepo.HVALA.
DA TO JE U PRAVU SI,CAK NEKI GA ZOVU I DZUMBIR
@Sonja
Slatki krompir (batat), đumbir i čičoka su tri različite biljke.
Postovana, Gago. Moja supruga je pre dvadesetak dana, operisala rak dojke. Cim smo saznali,za problem, promenili smo nacin ishrane. Molim vas ako mozete i imate vremena, da me posavetujete u vezi recepata za ovakav slucaj.
Veliki pozdrav, Pedja.
NIsam znao kako se cuva cicoka pa sam danas vecu kolicinu korijena izvadio iz zemlje. Kako sada da sacuvam svjezinu. Da li je mogu u vrtu pokriti zemljom pa uzimati po potrebi ?