Moj mali doprinos kampanji #LetujteuSrbiji i tekst o Kikindi iz juna 2013. godine.
Kikinda – grad koji morate posjetiti.
Postoje gradovi koji te zaista iznenade. Gradovi u kojim uopšte ne očekuješ da ćeš pronaći tako zanimljive sadržaje. Kikinda je upravo takav grad. Došao sam u Kikindu na konferenciju #KiWeBiz bez ikakvih očekivanja. Za Kikindu sam znao samo to da se nalazi u Banatu, udaljena oko 50 km od Zrenjanina u kojem sam bio na desetine puta. Kada odem na konferenciju u neki grad uglavnom imam malo vremena za razgledanje i posjete jer su konferencije mjesta za učenje i druženje sa kolegama iz branše. Ovaj put se jedno popodne potpuno neočekivano pretvorilo u uzbudljivu i zanimljivu šetnju kroz vrijeme i različite umjetničke sadržaje.
Šta morate vidjeti u Kikindi?
Ova galerija je bila potpuno nevjerovatno otkriće za mene. Nalazi se u staroj fabrici crijepa, takozvanom ”Pogonu II” IGM Toza Marković, objektu stare industrijske arhitekture, sagrađenom 1895. godine koja je ugašena prije 40-ak godina. Slobodan Kojić, direktor „Terre“ nam je ispričao zanimljivosti o nastaku galerije davne 1982.godine, priču o umjetnicima koji svake godine od 1-31.jula rade u Simpozijumu Terra
Dok smo bili u posjeti u ateljeu koji se prostire na oko 600 m2, umjetnici su stvarali svoja djela koja nastaju i po dvadeset dana. Studio Terra je opremljen najsavremenijim pećima za pečenje gline koja se i nakon pečenja suši po nekoliko mjeseci.
Koncerti i brojna druga kulturna dešavanja se održavaju u staroj fabrici. Dok smo obilazili ovo zdanje palo mi je na pamet da u bivšoj SFRJ skoro svi gradovi imaju neke slične, stare zapuštene fabrike. Stoga je ovaj projekat u Kikindi zaslužio još više pohvala.
Posjeta Muzeju u Kikindi je bila totalno iznenađenje jer uopšte nismo očekivali da grad poput Kikinde ima tako zanimljivu i bogatu postavku. Muzej ima pet zbirki, etnološku, arheološku, istorijsku, umjetničku i prirodnjačku i zaista je uživanje pogledati sve to na jednom mjestu. Narodni muzej Kikinda osnovan je 1946. godine a nalazi se u zgradi nekadašnjeg Magistrata Velikokikindskog distrikta (Kurija).
Posjeta Kikindskom muzeju nam je otkrila priču o najpoznatijem otkriću na prostoru Kikinde. Mamutica Kika je otkrivena prilikom iskopavanja 4. septembra 1996. godine u glinokopu kompanije “Toza Marković” na dubini od 21 metar i pripadaju vrsti Mammothus trogontherii što je određeno na osnovu izgleda kutnjaka. Ova vrsta naziva se još i Stepski slon. Kikindski mamut bio je visok oko 4,7 m dug oko 7 m sa kljovama dužine 3,5 m. Verovatno je sve sa kožom i mesom težio oko 7 tona. Imao je kratku, smeđe-riđu dlaku sličnu kao kod današnjih zebri.
Muzej u Kikindi ima i 3D bioskop pa posjetioci opremljeni 3D naočalama imaju priliku da dožive svijet mamuta, star oko 500 000 god.
Domaćini konferencije su se zaista potrudili da nam boravak u Kikindi ostane u lijepom i ugodnom sjećanju.
Predavanja i panel diskusije u Velikom parku su dali poseban pečat posjeti ovom zanimljivom gradu.

Kikinda se nalazi na manje od dva sata vožnje od Beograda i na oko 90 minuta voženje od Novog Sada. U okolini Kikinde se nalazi i selo Mokrin. Selo je poznato po održavanju Tucanijade, takmičenja u tucanju farbanim Vaskršnjim kokošijim jajima, koja se tradicionalno odvija već dugi niz godina. Lokalno stanovništvo tvrdi da su mokrinska jaja malo jača od ostalih. Pored Tucanijade, u Mokrinu se svake zime održava i Prvenstvo u borbi gusana.
U Mokrinu se 24. juna svake godine održava Memorijal Miroslava Antića, kulturna manifestacija koja se održava od 1987. godine.
Kikinda ima i mnogo zanimljivih grafita.
Organizator se potrdio da u Velikom parku organizuje i #YogaUp i #FruštukUp
Hvala Srđanu https://twitter.com/DokonPop i Nini i Dragoslavi iz Opštine Kikinda na gostoprimstvu https://twitter.com/OpstinaKikinda
Druženje su nezaboravnim učinili stari prijatelji tviteraši ali i mnogo novih avatara koje sam upoznao u Kikindi. Jedan blogpost je premalo da napišem sve utiske koje je Kikinda ostavila na mene.
Ovaj put nisam stigao sam istražiti gastro ponudu Kikinde ali za sve postoji drugi put. U Kikindu ću sigurno opet doći.
Još mnogo toga zanimlivog možete pronaći u Kikindi a o čemu nisam pisao u ovom tekstu.
U međuvremenu sam našao i ovaj link koji je na netu podijelio Poslednji Skaut a u kome piše da Kikinda ima ulicu među 50 najljepših na svijetu.
Hvala Ivani Bubanj i Dragani Barjktarević i Hani Kazazović za fotografije.
Zanimljivi postovi i fotogalerije:
http://magrit.wordpress.com/2013/07/23/kikinda-webbiz/
https://www.facebook.com/cyberbosanka/media_set?set=a.10201872989332708.1073741827.1422594791&type=1